Propozycja PUE dla MSZ przygotowania przepisów dot. wiz studenckich dla cudzoziemców
28 sierpnia, 2024
Warszawa, 19 sierpnia 2024 r.
Szanowny Pan
Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych
Szanowny Panie Ministrze,
W związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nowych wytycznych dla Konsulatów RP, dotyczących wydawania wiz studenckich dla cudzoziemców pragnących studiować w polskich uczelniach, uprzejmie prosimy o wzięcie pod uwagę następujących okoliczności:
1. Mimo, iż liczba studentów zagranicznych w Polsce przekracza sto tysięcy, to stanowią oni tylko około 5% wszystkich studentów krajowych uczelni. W Czechach, na Węgrzech, w Łotwie, Estonii i Słowacji stanowią 10 do 15% studentów. W Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii około 20%, a w Luksemburgu niemal połowę. Młodzi ludzie, którzy zamierzają studiować w Polsce i spędzić w niej najlepsze lata swojego życia, powinni być traktowani z należną życzliwością, jako przyszli admiratorzy i przyjaciele naszego kraju. Po powrocie do swoich ojczyzn będą wspominać studenckie lata w Warszawie, Krakowie czy innym polskim mieście i być naszymi „ambasadorami” w swoich kręgach towarzyskich i zawodowych. Tym między innymi kierują się kraje przyjmujące wielokrotnie więcej studentów niż Polska.
2. Stopa bezrobocia w Polsce liczona według metody BAEL wynosi obecnie 3% i jest drugą najniższą w całej Unii Europejskiej. Tymczasem duża część zagranicznych studentów polskich uczelni chce łączyć naukę z pracą. Powinni to móc czynić bez żadnych ograniczeń, zważywszy że wielu gałęziom polskiej gospodarki brakuje pracowników. Mniej lub bardziej przypadkowi pracownicy, sprowadzani przez polskie firmy z coraz odleglejszych regionów świata, są z natury gorzej wykształceni, nie znają języka polskiego i trudniej asymilują się z polskim otoczeniem kulturowym niż przebywający już w Polsce zagraniczni studenci.
3. Liczba ludności w Polsce zmniejszyła się w roku ubiegłym o 130 tysięcy, a sytuacja demograficzna naszego kraju nieustannie pogarsza się. Znaczna część zagranicznych studentów chce pozostać w Polsce po zakończeniu studiów, rozwijać tutaj swoje kariery, zakładać rodziny i stawać się częścią naszego społeczeństwa. Oni i ich dzieci będą dla kraju znaczącym, wykwalifikowanym wzmocnieniem demograficznym.
4. Sytuacja finansowa krajowych uczelni publicznych i niepublicznych jest trudna, ze względu na niedostateczne finansowanie z budżetu państwa lub jego symboliczną wysokość (w przypadku uczelni niepublicznych), szybki wzrost płac w sektorach konkurujących z nauką oraz malejącą liczbę kandydatów na studia. Polskie uczelnie publiczne i niepubliczne, z opłat, jakie pobierają od studentów zagranicznych, pokrywają niekiedy nawet około 20% swoich kosztów.
5. Szczególne ograniczenia w wydawaniu wiz studenckich, skierowane przez Polskę do Indii, nie uwzględniają największego na świecie potencjału ludnościowego tego kraju, gwałtownego wzrostu jego klasy średniej oraz powszechnej znajomości urzędowego (obok Hindi) języka angielskiego. Studenci pochodzący z Indii są mile widziani we wszystkich znaczących ośrodkach akademickich, a osoby pochodzące z tego kraju zapraszane są na wysokie stanowiska w najszybciej rozwijających się firmach technologicznych.
Prosimy uprzejmie o taką modyfikację wytycznych, dotyczących wydawania wiz studenckich dla cudzoziemców, która weźmie pod uwagę wszelkie ważne przesłanki, którymi kierowano się przy ich tworzeniu, ale także uwzględni wszystkie powyższe i niewymienione z braku miejsca okoliczności, istotne dla interesów Państwa. Popieramy uporządkowanie sytuacji, lepsze procedury weryfikacyjne i przywrócenie zaufania.
Jeśli Pan Minister uważa to za stosowne, to Polska Unia Edukacyjna, zrzeszająca wyróżniające się uczelnie i szkoły, za pośrednictwem swojego Centrum Doskonałości Dydaktycznej i Naukowej CDDiN i jego Rady złożonej z wybitnych przedstawicieli nauki i szkolnictwa wyższego, deklaruje iż podejmie się zorganizowania zespołu, złożonego z przedstawicieli organizacji rektorów i studentów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w ciągu krótkiego czasu opracuje uregulowania prawne wiz studenckich dla cudzoziemców.
Prosimy uprzejmie o stanowisko w tej sprawie.
Z wyrazami szacunku
Dr Mieczysław Błoński
Prezes Zarządu
Do wiadomości:
1.Pan Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
2. Prof. dr hab. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
3. Dr hab. Stanisław Mocek, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych
4. Prof. dr hab. Waldemar Tłokiński, Przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich
5. Prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, Prezes Zarządu Fundacji Rektorów Polskich